• +38978415058
 • +38978415058
 • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
 • Овој викенд 04.05.2019 во Куманово се одржа уште една мтб трка во организација на Cross Cycling Куманово. Стазата беше интересна и нашите  велосипедисти повторно доминираа на подиумот. Благодарност за сите што беа присутни и за подршката што ја дадоа пред се за натпреварувачите и за овој спорт воопшто!


 • XCO Gostivar 23.06.2019
  Се одржа уште една трка во планински велосипедизам во организација на ВК Адреналин и ВФМ. Нашите велосипедисти ги постигнаа следните резултати

  Елит мажи

  1.Михаил Тасевски
  2. Александар Марковски
  3. Александар Ѓуровиќ

  Елит жени

  1. Анита Величковска
  2. Анета Антовска
  3. Андријана Анастасоска

  Јуниори

  1. Лазар Петровиќ

  Хоби мажи 2. Лео Кралевски

  Хоби жени 1. Биљана Русевска

  Честитки и бравоо за сите

 •    Дел од членовите на Оксижен настапија на UCI C1 во Нови Сад како дел од репрезентацијата на Македонија и покрај големата конкуренција освоија вкупно 30 уци бода. Милан Нацевски и Александар Марковски се натпреваруваа во елит категорија и за нив ова се први уци бодови, за Лазар ова беше прва уци трка како јуниор и се пласираше на 7мо место, додека пак од девојките Анита освои 10, а Катерина 6 уци бода.

  Во Битола викендов се одржаа два велосипедски настани, државно брдско првенство (друмски велосипедизам) и downhill трка.

  Андријана Анастасовка е новиот државен првак во брдско првенство.
  Анета Антовска освои 3то место
  За момците downhill трката беше вистински предизвик и покрај лошите временски услови Кристијан Угриновски 2ро место.   

 • Уште еден викенд исполнет со трки?

  Во Србија на маратон XCM Vlasotince @Aleksandar Gjurovic освои прво место во генерален пласман. Бравоо ??

  @Anita Velickovska и @NacevskiMilan учествуваа на трка во Словенија UCI Granfondo Maraton Franje 156km, Милан и покрај големата конкуренција успеа да се квалификува за @WorldGranFondo кое ќе се одржи во септември во Полска, Анита во категорија 19-34 години освои 5то место.

  Сите останати натреварувачи беа во Радовиш на трка која што се бодува за ранг листа во планински велосипедизам.
  Во категорија елит
  1 место Александар Марковски
  2 место Михаил Тасевски

  1 место Анета Антовска
  2 место Катерина Николовска
  3 место Андријана Анастасовска

  Во категорија јуниори Лазар Петровиќ се пласираше на првото место

  И во хоби категорија Хазар се избори за второто место

  Николче Ивановски возеше прекрасен маратон во Германија

  Браво за сите и честитки ???

 • Денеска во организација на ПВК Оксижен и ВФМ се одржа Државно првенство во  планински   велосипедизам.Овој настан како еден од најважните за во текот на целата сезона, одржувајќи се на една од најтехничкита и најатрактивна патека во земјата, ни ги даде имињата на новите државни шампиони.


  Честитки за
  Милан Нацевски - елит мажи
  Анита Величковска - елит жени
  Лазар Петровиќ - јуниори
  ПС. Слика од шампионот Лазар бидејќи беше највреден и ја средуваше стазата ❤️  Честитки до сите за издржливоста и борбата до крај ?

  Александар Марковски - 3 то место
  Анета Антовска - 2 ро место
  Андријана Анастасовска - 3 то место
  Биљана Русевска - 3 то место
  Лео Кралевски - 1 во место

 • Традиционално маратонот во Маврово кој го започнавме уште пред 15тина години беше посетен од 300титини велосипедисти.  Повеќе бевме дојдени за рекреативно возење и дружење и го возевме маратонот во должина од 50тина километри но имаше и некој од нас што го возеа и големиот маратон кој беше доста исцрпувачки и долг околу 95км.   На гости ни беа и членовите на клубот Свендано од Грција со кој покрај малите проблеми со колата дружењето ни помина во одлична атмосфера.   Денот прекрасен сончево топло без многу гужва си поминавме прекрасно покрај убавото мавровско езеро и на преубавите падини на планината Бистра.   За среќа овој пат бачилата беа празни и немаше овчарски кучиња.  Задоволни сите што стигнаа на целта како и оние кој решија да одморат и да не се брзаат по планитите и околните села.   Во организација на општината Маврово и Ростуше и ВК Енерџи на учесниците кој стигнаа во нормално време на целта им беше поделен ручек.

 •  Дел од тимот на Оксижен учествуваше на спортскиот настан Прв до врв.

  Планински велосипедизам прво местo Михаил Тасевски генерален пласман
  Анета Антовска прво место генерален пласман

  Друмски велосипедизам прво место Анита Величковска генерален пласман
  Андријана Анастасоска второ место генерален пласман

  Бравоо за сите!!??

 •  Изминатиот викенд во организација на ВК Енерџи се одржа последна трка за 2019 година XCO Гази Баба со која и официјално е завршена натпреварувачката сезона во планински велосипедизам.

  Честитки за сите натреварувачи за успешно завршена сезона и време е за заслужен одмор пред почеток на припреми за нова сезона .

  Alex Makedon - прво место
  Mihail Tasevski - второ место
  Andrijana Anastasoska - прво место
  Aneta Antovska - второ место
  Lazar Petrovic - прво место

© 2020 Oxygen Cycling Club. All Rights Reserved. Powered by MOL