• +38978415058
 • +38978415058
 • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
 • Веројатно веќе знаете дека возењето велосипед е добро за вас - секоја вежба е подобра од тоа да не вежбате, нели? Но, дали знаевте дека возењето велосипед нуди цела низа дополнителни здравствени придобивки, покрај физичките поволности?

  Еве 10 придобивки од возењето велосипед што ќе ве направат посреќни, поздрави и повеќе поттикнати да продолжите да возите.

   

  1. Зголемена моќ на мозокот
  • Истражувањата тврдат дека редовната физичка активност ја користи мозочната моќ и помага да се избегне Алцхајмеровата болест кај поставените лица.
  1. Побрзо закрепнување
  • Студија од 2018 година откри дека постарите пациенти со болка во коленото и остеоартритис, всушност, ја подобрувале нивната состојба кога велосипедизмот им бил воведен во рутина, докажувајќи дека како што старееме, потребно е време за вежбање - дури и само возење велосипед 30-60минути на ден - може да биде исклучително корисно.
  1. Подобрено здравје на срцето
  • Возењето велосипед е исто така одлично заради срцето. Студија од 2018 година во британскиот журнал за спортска медицина открива дека напорниот тренинг може да го намали високиот крвен притисок колку што можат и лекарските рецепти. Сè уште не ги отстранувајте вашите лекови, но размислете да додадете повеќе физички активности во вашиот дневен распоред,нормално со одобрение од вашиот лекар
  1. Посекси “Vibes”
  • Најдобра вест досега: Истражувањето спроведено на 600 мажи и жени нарачано од британската Фондација за срце открива дека велосипедистите се сметаат за 13% поинтелигентни и покул од другите луѓе.

  1. Слабеење
  • Не треба навистина да изненадува што слабеењето е една од најголемите придобивки од редовниот велосипедизам. Да, диетата е многу важна компонента за губење на тежината и губење на маснотии, но науката покажува дека и велосипедизмор е доста корисен во губење на килограмите.
  1. Намален ризик од канцер
  • Одржувањето здрава тежина, редовно вежбање и совесна диета помагаат да се намали ризикот од рак. Студија од 2015 година објавена во „Journal of the American Medical Association“ испитала скоро 14 000 мажи и заклучила дека оние со повисоко ниво на кондиција како што се приближувале кон средната возраст имале помал ризик од карцином на белите дробови и колоректалниот тракт.
  1. Повисоко самопочитување
  • Не е изненадување што вежбањето воопшто (и особено возењето велосипед) помага да се подобри вашата самодоверба. Следниот пат кога ќе направите совршено селфи на возење,  постигнете Страва КОМ или КОМ што сте го бркале или кога ќе завршите со навистина напорен тренинг, вашето тело ќе ослободи цел куп хормони  што ќе направат да се чувствувате како да сте може да го заземете светот.
  1. Подолг живот
  • Според едно истражување за возачи на Тур де Франс во 2011 година, велосипедизмот всушност ја зголемил долговечноста на тркачите. Во просек, поранешните професионалци доживеале 81,5 години во споредба со 73,5 години од општата популација: тоа е зголемување од 17 проценти!

  (ПОВРЗАНА ПРИКАЗНА - Како да живееме подолго - и подобро - според науката. Една студија сугерираше дека дури и луѓе кои што патуваат до работа со велосипед, се проценува дека може да се добијат три до 14 месеци живот во споредба со користење на автомобил.)

  1.    9. Побавно стареење
  •      Истражувачите откриле дека велосипедистите кои тренираат со повисок интензитет може да имаат големи                   придобивки против стареење. Студијата од 2017 година покажа дека луѓето кои правеле тренинг со повисок                 интензитет имале зголемување на митохондријалниот капацитет. Падот на митохондриите може да доведе до               физички пад, така што колку подобро може да функционира вашата митохондрија, толку повеќе ќе бидете                   подмладени.
  1.    10.Помалку стрес
  •    Секој знае дека вежбањето може да помогне во намалување на стресот, но студија од 2018 година во Лансет со над еден милион учесници (!) Потврди дека возењето велосипед е една од врвните активности што го намалуваaт стресот. Велосипедистите уживаа за 21,6 проценти помалку лошо ментално здравје во споредба со оние кои не  возеа. Ова беше само второ по тимските спортови (22,3 проценти), и над другите активности во аеробик и теретана. Едноставно возење во групи, може да ви помогне да ги искористите социјалните придобивки од тимскиот  спорт и да го зголемите бројот на добри денови.
 • Доколку сте почетници во овој спорт треба со сигурност да знаете дека ве очекуваат многу неверојатни авантури.  Па, затоа ние сме тука сме да ви помогнеме во тоа.
   Заборавете на правилата!  Возењето велосипед треба да биде забавно, а за да можете да се забавувате ние ќе ви ги кажеме најдобрите совети за почетници.
    Ова не се правила туку се само совети и едноставни предлози што ќе го направат возењето посигурно,пријатно и забавно!

  1. Изберете го вистинскиот велосипед и правилно поставете ја висината на вашето седиште!
  • (Доколку чувствувате болка во предниот дел на коленото вашето седиште може да е прениско. Ова е честа грешка кај почетниците поради тоа што повеќето луѓе се чувствуваат поудобно и посигурно ако  со нозете можат да ја допрат земјата. Но, тоа може да ве изложи на ризик од повреда).

  1. Создадете навика !
  • Вашите први возења може да бидат тешки - вашето тело се прилагодува на стресот од тотално нова активност. Но, како и сите работи во животот, се постигнува вистински напредок кога ќе се држите до него на долг рок. Првиот чекор да се направи навика за возење е да се биде реален. Не очекувајте дека магично ќе станете утринска личност само затоа што имате нов велосипед или планирате да возите 100 км . Започнете со мали дистанци.

  1. Бидете безбедни на велосипедот!
  • Сите знаеме колку е важно носењето на кацигата за време на возењето, затоа една од основните работи кои што треба да ги имате пред да почнете со педалирање е кацига. Секогаш следете ги локалните закони за сообраќај додека возите - ова вклучува целосно запирање на сите знаци на застанување и црвени светла (дури и на групни возења) и користење соодветни рачни сигнали при промена или свртување на коловозната лента. 

         4.Пронајдете го вашиот стил на возење

  • Како што поминувате сè повеќе време на велосипед, ќе дознаете повеќе за вашиот личен стил на возење и преференциите. Можеби обожавате да возите неконкурентно со група или повеќе сакате да одите во соло авантури. Можеби ќе се пронајдете како копнеете да се тркате или пак едноставно ќе го користите вашиот велосипед како превозно средство до работа секој ден. Постојат бесконечни начини на возење и уживање во возењето - потребно е само малку обиди и грешки за да се пронајдете.

                                                             или   

  1. Пронајдете група
  • Велосипедизмот е индивидуален и групен спорт. Сигурно можете да возите и да постигнувате цели соло, но возењето со група може да биде помотивирачки. Многу градови имаат велосипедски групи /клубови кои организираат групни возења, формирани да ги учат почетниците велосипедисти на групни возења и да ги покажат локалните патишта. Овие групни возења можат да бидат доста забавни и  мотивирачки.
   Ако ви е прв пат да возите во група, држете се од задната страна на групата, набљудувајте и побарајте помош ако ви треба.

  1. Одржувајте го вашиот велосипед
  • Не мора да бидете професионалец за да се грижите за основните работи на вашиот велосипед. Рутинското одржување - како подмачкување на вашиот ланец ,чистење на велосипедот- не само што ќе ви заштеди пари, туку исто така и ќе го продолжи векот на вашиот велосипед и компонентите.

 • Велосипедскиот клуб Оксижен и оваа година ја одбрани титулата за најдобар планински велосипедски клуб, 4та година по ред најдобри !!!
  Во сениорските категорија доминираа велосипедистите на Оксижен !

  Победници на ранг листа во планински велосипедизам:
  1-во место Михаил Тасевски
  2-ро место Александар Марковски
  3-то место Лео Кралевски

  1-во место Анита Величковска
  2-ро место Катерина Николовска
  3-то место Андријана Анастасовска

  2-ро место Лазар Петровиќ ( кадет)

  2-ро место Анита Величковска (друмски велосипедизам)

  Честитки и браво за сите 

 • Постојат низа теории околу тоа кој е најдобриот начин за одржување на нивото на вашата енергија во тек на возење, но врховното верување на експертите е дека јаглехидратите се најефикасната алатка за надополнување на енергија за време на тренинг.

  Тоа значи дека велосипедист на 75 килограми треба да внесе околу 75 гр јаглени хидрати на час, после 90 мин од почеток на тренингот. Потребата на организмот за внесување на јаглени хидрати зависи од тоа колко е тренингот интензивен.

  Внес на јаглени хидрати варира помеѓу поединци, но имајќи предвид дека има лимит колку вашето тело може да апсорбира, важно е да не го правите тоа прекумерно.

  Најчесто внесување на јаглехидрати е преку енергетски пијалоци, енергетски гелови, енергетски барови и добра старомодна традиционална храна (банана, овесен бар, суво овошје и сл.).

  Секој од нив ги има следните придобивки:

  Енергетски пијалоци

  Енергетските пијалоци најбрзо се апсорбираат, но се дизајнирани за почесто „надополнување“ преку редовни голтки. 1 кесичка во 500мл вода содржи 100-200 калории и приближно 20 g јаглени хидрати. Тие исто така содржат и електролити за да ги заменат изгубените преку пот.

  Најдобро е да комбинираат со гелови или барови. 

  Енергетски гелови

  Вторите што најбрзо се апсорбираат, брз хит на јаглени хидрати со висока гликоза се енергетски гелови. Геловите лесно се голтаат и се најдобри за време на трки и тренинзи со висок интензитет.

  Енергетски барови

  Побавно ја  ослободуваат енергијата, баровите имаат помалку шеќер од гелови. Се препорачуваат за endurance тренинг. Практично се спакувани за да одговараат на џебовите во дресот.

  Доколку сте љубител на природна храна тогаш со вас секогаш имајте банана, овесни барови, овошје и слично.

   

  Препораки за внесување јаглени хидрати за време на вежбање:

  Внесувањето на јаглени хидрати дури и во мали количини може да ги подобри перформансите за време на продолжено вежбање (> 2 ч)

  Вашето тело не може да користи повеќе од 60 g / h јаглени хидрати

  Ова ограничување може да се надмине со користење на повеќе јаглени хидрати кои можат да се пренесат како малтодекстрини и фруктоза или глукоза и фруктоза

  Внесувањето на 90 g / h глукоза фруктоза може да ги подобри перформансите за време на вежбање> 2,5 h

  Врз основа на ова, има табела што може да ви помогне да одредите колку и какви јаглехидрати ви требаат. За да утврдите колку јаглехидрати се препорачуваат, треба да го знаете времетраењето на тренингот.

  Тренинг <30мин

  Доколку тренигот е пократок од 30 мин, нема потреба да внесувате јаглени хидрати.

  Тренинг 45-75 мин

  Кога тренингот е малку подолг, да речеме 45-75 мин. За тоа времетраење, перформансите ќе имаат корист или од внесот на јаглени хидрати. Што е најдобро зависи од практичноста на внесување јаглени хидрати.

  Тренинг 1-2 часа

  За тренинг што трае 1-2 часа, докажано е дека некои јаглени хидрати ги подобруваат перформансите и 30 грама на час веројатно се доволни. Со зголемување на времетраењето, се препорачува да се зголеми внесување.

 • Пролетта е дефинитивно во воздухот и полека излегуваме од зимата и студените денови,  иако Март може да не изненади со  уште некој студен ден, но со сигурност знаеме дека не очекуваат многу повеќе сончеви денови и уживање во времето поминато на велосипед.

  Подолу се дадени два предизвици за месец Март. Откако ќе завршите со едното или другото, испратете слика на https://www.facebook.com/cyclingcluboxygen / @mtboxygen, може да ни дадете некои детали за вашите возења за да можеме да ги вклучиме во нашиот месечен преглед. 

  1. Направете возење на изгрејсонце или зајдисонце

  Овој предизвик го оддалечува фокусот од правење многу километри и го става акцентот на правење нешто малку поразлично со возењето. Доказ за овој предизвик е фотографија од изгрејсонце или зајдисонце со вашиот велосипед или вие во кадарот. Затоа, пронајдете соодветно место, проверете ги времињата на изгрејсонце и зајдисонце, испланирајте соодветно возење и уживајте.

                                                                      

  1. Возете секој ден цела недела

  Воспоставете навика да возите секој ден и километри поминати на велосипед брзо ќе се зголемат. За овој предизвик треба да возите секој ден од понеделник до недела и секое возење треба да биде минимум 15километри или еден час. 

                                                                       

  Едвај чекаме да ги видиме вашите фотографии и да ги прикажеме на Интернет. Испратете ги на @mtboxygen / https://www.facebook.com/cyclingcluboxygen  и задолжително пишете неколку информации за локацијата и зошто ја одбравте.

 • Еден од најголемите светски авантуристи и пионер на авантуристичкиот туризам, Ричард Бангс заедно со својата екипа, во почетокот на овој век престујуваше во Македонија, како гостин на Exploring Macedonia-национален туристички портал, со цел да открие и прикажи на светот дел од убавините со кои располага оваа мала земја. Меѓу останатото еден ден поминаа по патките за МБ на Бистра во Маврово. Нивни водичи беа токму членови на клубот Оxygen. Целата екипа а посебно г-ин Бангс беше импресиониран квалитетот на МБ патеките како и од целата природа. (Види видео).

© 2024 Oxygen Cycling Club. All Rights Reserved. Powered by MOL