• +38978415058
 • +38978415058
 • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Анета Антовска

Анета Антовска

Кратка биографија :

Живее и работи во Скопје како анестетичар во Оперативна сала за Кардиохируршки болести во приватна клиника. Првата професионална трка ја има извозена на 31 година и одтогаш наваму постигнува високи резултати во границите на Маедонија и поширокиот регион.Покрај работните обврски изнаоѓа и време да се бави со велосипедизам како возач во клубот Оксижен и тренер. Пред се се залага за ферска игра и ферска победа. Од 2011 до 2015 е член на клубот Енерџи од Скопје, за да во 2016 влегува во Клубот Оксижен а воедно и започнува како тренер на некои од членовите на клубот. Во 2018 поради работните обврски решава да направи едногодишна пауза. Од 2012 па до денес е претставник на Македонија како член на Македонската репрезентација за планински велосипедизам.


Лични податоци

Место на живеење: Скопје Тежина: 57
Место на раѓање: Тетово Висина: 168
Националност: Македонка Тим: OXYGEN
Дата на раѓање: 05 Март 1979 Категорија: Elite
Социјални медиуми: https://www.facebook.com/aneta.antovska    www.instagram.com/aneta_antovska


Остварени успеси:

 

 • 2011 -2018 Државен првак на Македонија во планински велосипедизам.
 • 2011-2017 Прва на Ранг Листа на Македонија во планински велосипедизам.
 • 2011-2017 Прва на Ранг листа на Македонија во друмски велосипедизам.
 • 2011-2018 Државен првак на Македонија во Хронометар друм.
 • 2011-2015 Државен првак на Македонија во друмски велосипедизам.
 • 2016 Уци трка Сараево освоено трето место.
 • 2015 Уци трка во Маврово освено второ место.
 • 2014 Уци трка во склоп на Балканско првенство освоено трето место во категорија Жени Елит.
 • И многу други освоени пиедестали , започнувајќи од 2011 па до ден денес.


COM_SPPORTFOLIO_BACK_TO_CATEGORY

Date

13 Јуни 2019

Categories

Cross Country, Road
© 2023 Oxygen Cycling Club. All Rights Reserved. Powered by MOL